Τηλεδιάσκεψη με τους εταίρους

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Οι μαθητές του σχολείου μας έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα συνεργασίας και ανταλλαγής μαθητών, στα πλαίσια του έργου Erasmus+ KA2 “Sustainable Environment”. Στο έργο αυτό συμμετέχουν μαζί με το σχολείο μας, σχολεία από την Γαλλία, την Πολωνία και την Πορτογαλία. Την Πέμπτη 17-12-21, οι μαθητές της Ε’ και της Στ’ τάξης συμμετείχαν σε μια τηλεδιάσκεψη όπου είχαν την ευκαιρία να συστηθούν και να γνωρίσουν τους συμμαθητές τους από τις άλλες χώρες, να μιλήσουν για τα έθιμα των Χριστουγέννων και τις παραδόσεις της κάθε χώρας και, να παρουσιάσουν τις ευχετήριες κάρτες που κατασκεύασαν για τους συμμαθητές τους. Στο τέλος, παρουσίασαν τα παραδοσιακά κάλαντα των Αβδήρων, στέλνοντας μ’ αυτόν τον τρόπο τις ευχές τους στους συμμαθητές τους από τις άλλες χώρες.

17-12-21